Mangfold, inkludering og likestilling ved Fakultet for helsevitenskap, OsloMet

Rapport fra Senter for profesjonsforskning, mars 2026

Forfattere

  • Rayad Sakyar OsloMet - storbyuniversitetet
  • Thea Knutsen Steinnes OsloMet - storbyuniversitetet
  • Håvard Helland OsloMet - storbyuniversitetet

Sammendrag

Senter for profesjonsforskning (SPS) har kartlagt mangfold, inkludering og forslag til kompetansehevingstiltak på Fakultet for helsevitenskap (HV) på oppdrag fra prosjektgruppen i “Mangfold i helse». Data ble samlet inn gjennom en elektronisk spørreskjemaundersøkelse som ble sendt til alle ansatte på fakultetet, og 205 svarte innen fristen. Rapporten presenterer resultatene fra denne kartleggingen i seks delkapitler.

Majoriteten i utvalget var kvinner i faste stillinger. Aldersspennet og stillingskategoriene til deltagerne varierte. Drøyt 70 prosent hadde bakgrunn i Norge, mens til sammen 14,1 prosent hadde bakgrunn i Asia, Afrika, Latin-Amerika og Kariba eller oppga at de hadde flerkulturell / mixed bakgrunn. Ansatte oppga at deres enheter var særlig mangfoldige når det kom til alder, men mindre representative når det gjaldt kjønn og funksjonsvariasjoner. Utover dette var det stor variasjon i de resterende mangfoldskategoriene. Samtidig indikerte flere av deltagerne at de selv var del av en eller flere minoritetsgrupper og at det fantes utfordringer knyttet til rasisme og diskriminering på arbeidsplassen. Analysene ga tegn til små sammenhenger mellom å oppleve eller se rasisme og diskriminering og innvandrer- og etnisk minoritetsbakgrunn. Hvor de som var del av disse minoritetsgruppene så større grad av utfordringer sammenlignet med andre. De vanligste situasjonene hvor rasisme og diskriminering ble observert var i praksisfeltet og mellom ansatte og studenter.

Kartleggingen viste at de fleste deltagerne mente at arbeidsmiljøet på deres enhet var godt. De følte seg inkludert og at kompetansen deres ble respektert av kollegaer. Samtidig følte flere at de måtte tilpasse seg for å høre til. Noen mente også at konflikter ikke ble løst på en god måte, og at ledelsen manglet kompetanse i å lede en mangfoldig arbeidsplass. Til slutt indikerte ansatte at de var åpne for opplæring og kompetanseheving knyttet til mangfold. Tiltakene flest ønsket var å øke fokuset på mangfold i lederopplæring og i nyansatteprogrammer. Samtidig var flere ansatte også opptatt av tiltak rettet mot undervisning og veiledning av studenter og relasjoner mellom ansatte.

Nedlastinger

Publisert

2026-04-14

Utgave

Seksjon

Rapporter